Istnieje wiele rodzajów testamentów. Generalnie dzieli się je na dwa podstawowe typy tj.
I)Testamenty zwykłe,
które z kolei dzielą się na:
a)testament holograficzny – spisany przez spadkodawcę odręcznie;
b)testament notarialny – spisany przed notariuszem;
c)testament alograficzny- spisany przed wójtem, starostą lub innymi organami administracyjnymi w obecności dwóch świadków.
II)Testamenty specjalne które można sporządzić w wyjątkowych sytuacjach i które tracą moc z upływem 6 miesięcy od ustania specjalnych okoliczności uzasadniających inną niż zwykła formę sporządzenia ostatniego oświadczenia woli,
które z kolei dzielą się na:
a)testament ustny
b)testament podróżny
c)testament wojskowy
Testament może odwołać tylko osoba która go sporządziła i tylko wtedy gdy ma pełną zdolność do czynności prawnych. Odwołanie może dotyczyć całości lub części testamentu.
Jeżeli sporządzany jest nowy testament warto wyrazić w nim wolę odwołania poprzedniego. Jeżeli taka wola nie zostanie wyrażona skutkuje to odwołaniem poprzedniego testamentu tylko w zakresie w którym nie da się go pogodzić z nowym.
Przykład problemu prawnego:
Klient chce sporządzić testament ale nie wie jak to zrobić. Obawia się wysokich kosztów notariusza.
Przykład działania którego podjąć się może adwokat lub radca prawny prowadzący sprawę z ramienia Kancelarii:
Adwokat prowadzący sprawę może w formie porady prawnej wskazać Klientowi w jakiej formie może sporządzić testament przy jednoczesnym wskazaniu w jaki sposób napisać testament w danej formie aby był on ważny. Jeżeli taka będzie wola Klienta adwokat może sporządzić projekt testamentu który Klient będzie mógł przepisać odręcznie tworząc w ten sposób testament holograficzny.